• Автор:

  Positivim
 • Додано:

  5-08-2022, 11:58
 • Коментарів:

  0
 • Переглядів:

  12

Цікаві факти про устриці

Цікаві факти про устриці

Устриці, що відносяться до молюсків, пристосувалися до досить незвичайного способу життя. Майже всі вони ніколи не рухаються, прикріплюючись до уподобаного місця, а в разі небезпеки просто закривають стулки, захищаючись від хижаків, які хочуть поласувати ними. Щоправда, для людей це не є перешкодою, і в більшості країн устриці є дорогим і рідкісним делікатесом. Сьогодні міжнародний день устриць, тому ми зібрали для вас безліч цікавих та неймовірних фактів про ці насправді дивовижні створіння.


Устриці можуть змінювати свою стать
Усі устриці народжуються самцями, та їх репродуктивні органи можуть виробляти як сперматозоїди, і яйцеклітини, залежно від потреби.

Устриці розмножуються поза раковиною
Як і люди, з приходом весни устриці починають сильніше тягнутися один до одного. Коли настає час, одна самка може викинути в воду, що тепліє, мільйони яйцеклітин. Самці викидають мільйони сперматозоїдів. Долі переплітаються, і з них знаходять свої половинки.

Надалі запліднені яйцеклітини виростають у личинок. Вони живляться водоростями, доки не виростають до розмірів, що дозволяють закріпитися на твердій поверхні. З цього моменту личинки починають перетворюватися на устриць.

Для устриць немає «сезону»
Є поширена думка, що влітку устриць їсти не можна. В англійській навіть є таке прислів'я: «Не їж устриць, якщо в назві місяця немає R», тобто в травні, червні, липні та серпні. Раніше це було правдою: у період спарювання м'ясо молюсків стає несмачним, у тому числі через агресивне довкілля в літній період. Устриці до неї дуже чутливі.

Проте, успіхи у комерційному розведенні устриць практично звели нанівець усі подібні негативні чинники. Якщо ви купуєте устриць на ринку чи ресторані, про них можна не турбуватися. На професійних фермах застосовуються досконалі технології охолодження та видобутку, тому свіжість забезпечується цілий рік.

Найбільша спіймана устриця
Рекордна устриця була виловлена ​​у Данії у 2013 році. Її розмір становив 35,5 см, а маса – понад 2 кг.

Найбільша кількість устриць, розкритих за годину
Ви й уявити не могли – 8800 штук. Рекорд було встановлено командою із 10 осіб на Канадському фестивалі устриць у 2014 році.

Найбільша кількість устриць, з'їдених за 3 хвилини
Цей рекорд належить одній людині – Коліну Ширлоу із Північної Ірландії. За 180 секунд йому вдалося з'їсти 233 устриці.

Устриці – вегетаріанці
Вони харчуються водоростями, відфільтровуючи їх із води.

Устриць часто подають живими
Якщо вам розкривають свіжу устрицю, вона, напевно, ще жива. Спробуйте доторкнутися до неї вилкою – вона має рухатися.

Використані раковини можна здавати
У раковини від з'їдених устриць можна здавати на спеціальні пункти приймання. Надалі вони використовують на фермах для вирощування нових устриць.

Устриці поєднують природні спільноти
Велика кількість устриць може сформувати риф, який стає домом для різноманітних водоростей, риб та інших морських мешканців. Таким чином, завдяки молюскам створюється ціла екосистема.

Як відризнити устрицю від іншого молюска
На відміну від більшості інших двостулкових молюсків, устриця має несиметричну раковину — верхня її частина опукла, а нижня майже плоска.

Устриці можуть стримувати величезні хвилі
Устричні рифи можуть бути природним бар'єром від штормових хвиль та підйому рівня моря. При ударі хвилі риф може поглинути до 93% її енергії. Для людей це знижує загрозу заподіяння шкоди майну від подібних стихійних лих.

Насправді існують проєкти зі штучного вирощування устричних рифів для заміни хвилерізів. Потенційно це може заощадити сотні мільйонів доларів.

Одна устриця може відфільтрувати за добу майже 200 літрів води
Устриці мають зябра, якими вони всмоктують воду. З водою вони всмоктують планктон та інші дрібні об'єкти, які захоплюються слизовою оболонкою зябер. Потім вони вирушають до рота.

Тому під час харчування устриця відфільтровує з води зайвий бруд та водорості. Це приносить величезну користь. Рифи можуть щодня фільтрувати мільйони літрів.

Смак устриці визначається як видом, а й місцем вирощування
Як тільки було сказано, устриці постійно фільтрують воду. Тому їх смак формується залежно від отримуваного харчування, а також якості самої води. Устриці це те, що вони їдять.

Смак устриць дуже різноманітний
Солоний, маслянистий, металевий, солодкий, м'який – все це про смак устриць.

Деякі дегустатори можуть виявляти ще більші тонкощі. Наприклад, часто описуються нотки дині, огірка чи грибів. Це можна порівняти хіба що з вином.

Устриць їдять тисячі років
Перша людина, яка спробувала устриць, мабуть, була дуже голодна. Йому довелося не лише вирішити непросте завдання з відкриття товстої та твердої як камінь раковини, а й зберегти апетит, попри своєрідний вид делікатесу.

Перші свідчення про поживу устриць належать до часів Римської Імперії. А римлянин, на ім'я Сергіус Ората відомий як творець першої устричної ферми. Він навіть побудував спеціальні гідравлічні системи підтримки рівня води.

В устрицях безліч вітамінів та поживних речовин
Серед них – цинк, кальцій, магній, селен, протеїн та вітамін А.

Також вони містять багато вітаміну B12, заліза та мононенасичених жирів, як в оливковій олії. Однак поширена думка про те, що устриці – це афродизіак, є оманою.

Устриці – сильний алерген
Але, крім корисних поживних речовин, устриці можуть бути джерелом великої небезпеки. Симптоми алергії можуть розвиватися роками й бути дуже важкими, аж до смертельного анафілактичного шоку.

Але зі зрозумілих причин більшість таких алергіків за все життя так і не дізнається про свою проблему. Тому якщо ви вирішили скуштувати устриць уперше, варто бути обережним. Особливо у зрілому віці.

Кров устриць прозора
Серце цих молюсків перекачує безбарвну кров, яку називають гемолімфою. Їхні нирки, що очищають кров від шкідливих домішок, також прозорі.

У дикій природі устриці вимирають
Щороку площі устричних рифів скорочуються через стічні води та забруднень. Крім того, місцеві види устриць часто знищуються завезеними крабами та равликами. Ще один фактор, що впливає на скорочення популяції — глобальне потепління, що підвищує кислотність океанських вод.

Устриці досить довго мешкають на устричних фермах
Статевої зрілості молюски досягають на рік, пікового розміру – до трьох років. А жити можуть ще довше – до 20 років.

Правильний вилов устриць нешкідливий для інших видів
Вся справа у відсутності так званого прилову — інших морських тварин, що виловлюються разом з основним промисловим видом.

Устриці, які ми їмо, не створюють перлів
Устриці, що створюють перли, належать до виду Pterioida. У ресторанах ми замовляємо представників виду Ostreid.

А більша частина перлів, що використовуються в ювелірному виробництві, взагалі створюється не устрицями, а мідіями або іншими молюсками.

Перли – це устриці?
Цілком точно НІ. Перли формуються тоді, коли стороннє тіло, наприклад, паразит, потрапляє всередину раковини молюска і стосується його мантії.

Устриця реагує цього подразнення, покриваючи об'єкт матеріалом, який називається перламутром. Саме так і з'являються чудові перлини.

Перли є єдиним дорогоцінним каменем, що створює живу істоту
Перли, хоч і вважають дорогоцінним каменем, кардинально відрізняється від інших (зокрема сапфірів, рубінів, смарагдів тощо.). Він створюється живою істотою, а решта каміння – шляхом охолодження магми під тиском.

Натуральні перли – один з рідкісних дорогоцінних каменів у світі
Існує статистика, що заслуговує на увагу: перли зустрічаються навіть рідше, ніж в одній дикій устриці з десяти тисяч. Через величезну популярність цього каміння на початку 20-го століття колонії устриць в океані істотно постраждали від надмірного вилову.

Попри розвиток штучного виробництва перлів, популяція диких устриць досі не відновилася. Так що цілком зрозуміло, чому природні перли вважаються одним з найрідкісніших дорогоцінних каменів у світі.

Перша у світі кругла штучна перлина була вирощена в 19 столітті
Першою в історії людиною, яка створила штучну перлину, вважається Кокічі Мікімото. У 1878 році він почав методично випробовувати способи створення цього каміння на своїх устричних фермах.

Після майже 20 років спроб і помилок він, нарешті, досяг успіху і в 1896 році отримав патент на штучні перли.

Це значно вплинуло на промисловість перлів. І справа не тільки в тому, що відкриття Мікімото допомогло задовольнити попит на перли, що росте. Ринок натуральних перлів похитнувся. Дедалі більше людей стали вибирати найдешевші та геометрично правильні штучні.

Приблизно 99% перлів на ринку вирощено штучно
Коли Кокічі Мікімото виростив першу штучну перлину, він поставив тренд, який згодом став провідним в індустрії. У наші дні практично всі перли на ринку вирощені штучно.

Головним чином це пов'язано з тим, що більшість натуральних перлів вже видобуто. Навіть на фермах, де молюски мають догляд і захист, не в кожному з них з'являється перлина. А якщо і з'являється, то її якість не завжди достатньо для постачання ринку.

Перли бувають різної форми
Більшість людей вважає, що всі перлини – ідеально круглі та симетричні, але це не так. Насправді вони бувають найрізноманітніших форм.

Трапляються перли круглі, овальні, у вигляді краплі й взагалі неправильної форми. Звичайно, круглі найпопулярніші, але часто захоплюються й іншими.

Найзнаменитіша перлина у світі – Le Peregrina
Назва цієї грушоподібної перлини розміром з невелике яйце перекладається з іспанської як «незрівнянна». Часто вона вважається найзнаменитішою та історично цінною перлиною, і справа не лише в її унікальній формі та розмірі.

Історія цієї коштовності налічує майже 550 років. Вона належала різним королівським сім'ям, королеві Марії та Наполеону Бонапарту. Нещодавно вона була подарована Елізабет Тейлор на день Святого Валентина.

Актриса замовила ювелірному будинку Cartier оновити дизайн намисто, доповнивши його рубінами, діамантами та додатковими перлинами. У 2011 році вона була продана на аукціоні Christie's у Нью-Йорку за 11 мільйонів доларів, що справді вражає.

Землю під флагманським магазином Cartier у Нью-Йорку було куплено за перли
Якщо говорити про Cartier, то в уславленого французького дизайнерського будинку також є цікавий зв'язок із перлами. Коли дружині залізничного магната сподобалося одне з перлів намиста Cartier, П'єр Картьє зробив їй неймовірну пропозицію.

Він сказав, що готовий дати їй намисто з натуральних перлів, що оцінюються в 1 мільйон доларів, і ще 100 доларів в обмін на її будинок у стилі італійського Ренесансу на П'ятій Авеню в Нью-Йорку.

Вона погодилася. Особняк був перетворений на один із найзнаменитіших магазинів предметів розкоші у світі, і до цього дня є найбільшим магазином компанії.

Найдорожча перлина у світі оцінюється в 100 мільйонів доларів
Вона зберігалася під ліжком на удачу майже десять років і була виявлена ​​лише у 2016 році, коли будинок, у якому вона зберігалася, згорів. Її знайшов рибалка у гігантському молюску.

Чому ж вона коштує так дорого? Справа у її розмірі. Вона неправильної форми, 67 см завдовжки та 30 завширшки, а важить близько 34 кг. Це найбільша найвідоміша перлина у світі.

У Стародавньому Римі був закон, що дозволяв носити перли лише аристократам[/b]
У ті часи перли вважалися символом багатства та престижу. Володіння перлами означало належність до певного соціального класу.

Ось чому в 1 р. до н. е. знаменитий римський імператор Юлій Цезар видав закон, за яким носити перли міг лише владущий клас.

[b]Клеопатра за допомогою перлів виграла суперечку

Відповідно до знаменитої легенди, Клеопатра хотіла довести Марку Антонію, що може влаштувати найдорожчий в історії бенкет. Вона володіла найдорожчими на той момент перлинами у світі, які носила у своїх сережках.

Клеопатра наказала слугам принести їй концентрований оцет і кинула в нього одну зі своїх перлин. Вона розчинилася в ньому і ця рідина використовувалася для приготування страв. Таким чином витрати на бенкет технічно стали величезними та цариця виграла суперечку.

Перша перлина у світі була знайдена 7500 років тому
Важливість перлів у Римській Імперії багатьох може дивувати, але це каміння шанували та в давнішій історії. У 2012 році французькі дослідники імовірно виявили першу перлину, знайдену людиною.

Вона знаходилась у похованні в Об'єднаних Арабських Еміратах, а радіовуглецевий аналіз показав, що її вік – понад 7500 років.

Перли - їжа бідних?
Колись давно у Франції вони вважалися їжею для бідних, бо знати ними просто гидувала. Але коли бідняки з'їли практично всіх устриць на узбережжі, через свою рідкість ті досить швидко перетворилися на делікатес.

Перлина зростає щонайменше 6 місяців
Для розвитку кожного типу перлини потрібен певний час. Однак, у будь-якому випадку воно становить не менше як пів року. У деяких випадках може знадобитися цілих два.

Процедура починається з того, що фермер ніжно розміщує в молюску маленьку перламутрову кульку. На зростання перлів впливає швидкість відновлення молюсків після імплантації. Після завершення цього процесу молюск починає покривати шар шарами перламутру. Китайські прісноводні перлини можуть зростати по 5 мм на рік, а японські перлини Акойя – лише по 0,3 мм.

Тепер ви знаєте про перли та устриці більше. Зізнаюся, більшість фактів і для нас стали несподіванкою, як, наприклад, різні види устриць, для їжі та виробництва перлин.


А які факти ви не знали та які здивували?

Поділіться з друзями. Просунемо український контент разом.
Повернутись
Інформація
Відвідувачі, які перебувають у групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Додати коментар:

 • Смайлики і люди
  Тварини і природа
  Їжа і напої
  Активність
  Порожі й місця
  Предмети
  Символи
  Прапори
Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий